
Oštećenje sluha često se ne pojavljuje samo na jednom uhu te je puno češće sluh oštećen upravo na oba uha. Međutim, čak i tada brojni korisnici odbijaju koristiti dva pomagala, već žele koristiti samo jedno, i to na onom uhu na kojem je sluh više oštećen. U nastavku teksta navodimo razlike slušanja s jednim ili dva pomagala, kako bi vam približili odgovore na vaša pitanja i zbog toga, ovog puta obrađujemo slabosti nošenja samo jednog pomagala te prednosti binauralnog slušanja, odnosno slušanja pomoću dva pomagala.
Binauralno slušanje vs. slušanje sa samo jednim pomagalom
Kao što smo već spomenuli, oštećenje sluha se najčešće pojavljuje obostrano, no brojni korisnici žele koristiti slušno pomagalo samo na jednom uhu. Nošenje samo jednog slušnog pomagala pojačava zamor uha, a zbog toga korisnici od nas često traže da im dodatno pojačamo slušno pomagalo, kako bi mogli bolje čuti. Nažalost, ni tada njihov sluh ne obećava previše, upravo iz razloga jer je potrebno stimulirati i pojačati sluh na oba uha koristeći dva pomagala. Također, oni koji nose samo jedno pomagalo često su nezadovoljni pa se žale kako ne mogu odrediti izvor zvuka, što ponekad može biti opasno primjerice pri sudjelovanju u prometu.
Jednostavnije rečeno, sluh je potrebno „izjednačiti“ sa dva slušna aparata. Naime, slušna pomagala tada se podešavaju upravo prema tonalnom audiogramu, što znači da su zvukovi koji dopiru iz njih tada puno prirodniji, čime se izbjegava nepotrebno treštanje iz slušnih pomagala koje nastaje prekomjernim pojačavanjem. Binauralnim slušanjem olakšava se i lociranje zvukova – dobiva se takozvani „360° doživljaj korištenja“, a moguće je i prilagođavanje obaju pomagala direkcionalnom slušanju, odnosno usmjeravanju upijanja zvuka prema strani s koje ga želimo čuti.