
Slušati planinu sa slušnim pomagalom
Slušati planinu, na žalost, nije svakidašnji događaj. Da je po mom onda bih svakoga dana odlazio u planinu i slušao što mi ona priča. Iznenadili biste se kada bi znali kako se planine znaju raspričati. One pričaju brojnim zvukovima i šumovima kao što je šuštanje lišća, zvuk pada kapljica kiše na krošnje drveća, huk vjetra, žubor potoka kojeg treba prijeći, struganje potplata mojih gojzerica dok prelazim preko stijena i kamenja…
Sve to, a i još mnogo više, treba ne samo čuti nego i osjetiti, a za mene, s obzirom na moje slušno oštećenje, to ne bi bilo moguće bez slušnog pomagala.
Nagluh sam od rođenja i jako dobro znam kakvo je moje slušanje sa i bez pomagala. Itekako osjećam razliku u slušanju kada koristim pomagalo ili kada ga isključim.
Nedavno sam od Slušnog centra Bontech Research Co. dobio na korištenje Connectivity set koji uključuje dva zaušna slušna pomagala marke Oticon. Moram priznati da sam bio prilično skeptičan prema tom setu jer sam se tijekom života naslušao kojekakvih priča od mnogih djelatnika slušnih centara koji su za svaki novi model pomagala na tržištu govorili da je revolucionaran. Onda bih došao u Slušni centar i na posudbu uzeo to revolucionarno čudo da bi ubrzo po izlasku na ulicu i u nekoliko narednih dana uvidio da kvaliteta zvuka tog čuda nije po ničemu drugačija niti bolja od onoga kojeg sam do tada koristio.
Zato nisam ništa očekivao od Connectivity seta pa sam ekipi iz Bontech-a stavio do znanja da ću taj set izlagati raznim uvjetima u kojima se krećem, radim, živim i boravim. Prvo na što sam pomislio bio je boravak u planinama, odnosno u uvjetima viših i nižih temperatura, vanjske vlage te vlage u uhu nastale zbog napora pri planinarenju zbog čega su mi neki prethodni modeli često blokirali pa neko vrijeme nisam mogao koristiti pomagalo.