U praksi, često se susrećemo s pitanjima poput „Trebam li nositi slušni aparat stalno ili samo dok gledam TV?“. Zbog toga, ovog puta ćemo vam pojasniti koje su sve zadaće slušnog aparata, no i koje su zadaće korisnika slušnih pomagala. Jedna od tih je i nošenje slušnog aparata gotovo uvijek, osim pri kupanju i spavanju.
Koja je zadaća slušnog aparata?
Slušni aparat prije svega služi kao pomagalo ljudima oštećena sluha – zbog toga se krije i pod nazivom „slušno pomagalo“. On je baš poput naočala koje nam pomažu bolje vidjeti i, zbog toga, nije nešto što bi trebali izbjegavati.
No on, osim što na prvu ruku pomaže da bolje čujemo, ima jednu skrivenu zadaću – održava mozak aktivnim i daje mu podražaje koji bi, za nagluhu osobu, inače bili izgubljeni. Kada mozak ne prima zvučne podražaje, neuroni zaduženi za primanje i odašiljanje slušnih impulsa počnu odumirati te se dio mozga zadužen za slušanje postepeno počne gasiti. Nažalost, to može dovesti do demencije i to je razlog zbog kojeg je, za osobu oštećena sluha, iznimno važno nositi slušni aparat kad god je to moguće.
A koja je zadaća korisnika slušnih pomagala?
Svakom novom korisniku slušnih pomagala prvo uvijek savjetujemo strpljenje i volju za radom na sebi. Strpljenje je potrebno, prije svega, u periodu privikavanja na slušno pomagalo. Ovisno o kvaliteti pomagala i stupnju oštećenja sluha, zvuk koji zaprimamo iz pomagala ponekad može zvučati umjetno, neprirodno ili čak piskutavo. To je sve normalno – kada uho i mozak dugo vremena ne primaju podražaje na frekvencijama koje su oštećene, jednom kada te zvukove ponovno počnu primati, možemo se osjećati neobično.
Ono što je važno je to da slušanje moramo vježbati!
Kroz vrijeme, ljudi s oštećenjem sluha se nauče čitati s usana, pa kada sugovornik stoji nasuprot, čak i u bučnom okruženju, možemo razumjeti što nam sugovornik govori. No, problem nastaje kad se naš sugovornik okrene leđima i, iako ga s novim slušnim pomagalom čujemo, mi ne možemo razumjeti što nam on govori.
Tako kada se vratimo na prethodni dio priče s održavanjem neuronskih veza i dijela mozga zaduženim za slušanje, možemo vidjeti poveznicu i zaključiti da je slušanje potrebno vježbati i održavati ga u „kondiciji“ stalnim nošenjem slušnih aparata. Kako bi ponovo „probudili“ naš mozak i slušne receptore, važno je nositi slušni aparat uvijek kada je to moguće, osim za vrijeme kupanja ili spavanja.
Naposlijetku…
Sluh je, baš poput vida, osjetilo koje nam uvelike pomaže u razmjeni informacija s okolinom i zato ga trebamo njegovati. Zbog toga je važno imati strpljenja prema sebi i biti pozitivan, jer svaki proces zahtijeva vrijeme, trud i optimizam. Kroz cijeli taj proces bit ćemo uz vas i pomoći ćemo vam da se što lakše i što prije priviknete na nošenje slušnih pomagala te ćemo vam ponuditi svo potrebno znanje i alate koji će vam biti korisni i uvelike pridonijeti vašem napretku.