BONTECH SAVJET: Besplatno testirajte sluh i isprobajte naše slušne aparate bez obaveze kupnje. Naši će vam otoakustičari uvijek predložiti idealno rješenje za vas!
Slušni aparati ili slušna pomagala su elektronički uređaji koji mogu nadomjestiti gubitak sluha, te na taj način poboljšati kvalitetu života pojedinca. Oni nam omogućavaju ponovo čuti i razumjeti glasove naših najmilijih, dragih prijatelja, radnih kolega i poznanika, ali i svih drugih s kojima imamo potrebu komunicirati.
KRATKA POVIJEST SLUŠNIH APARATA
U posljednjih 20-ak godina, zbog raznih razloga, broj osoba oštećenog sluha se povećava, ali je taj problem postojao i u davna vremena. Dok još nije bilo elektronike, za tu svrhu su se izrađivale razne naprave, počevši od prilagodbe životinjskog roga, do limenih „truba“ koje su se postavljale u uho.
Izumom elektronskih cijevi, a kasnije i tranzistora, počelo je novo doba za osobe oštećenog sluha – uređaji su postali prenosivi, manji, lakši i imali su baterijski pogon. Tranzistorski slušni aparati su omogućili daljnje smanjivanje tako da su se mogli postaviti u relativno maleno kućište iza uha. Pri tome se u njima koristio tranzistorski sklop elektronskog pojačala, kojem je izlazni signal bio analogan ulaznom i od tuda dolazi naziv analogni slušni aparat.
KAKO RADI ANALOGNI SLUŠNI APARAT?
Princip rada je prilično jednostavan, jer ti uređaji imaju samo nekoliko dijelova: mikrofon, pojačalo, zvučnik i bateriju kao izvor energije. Zvukove iz okoline mikrofon pretvara u električni signal, pojačalo taj signal uveća, a kroz zvučnik se ponovo pretvara u zvučne valove. Tako pojačani zvuk se isporučuje u uho korisnika i omogućava mu čuti zvukove i glasove koje prije nije mogao.
PREDNOSTI I NEDOSTACI ANALOGNIH SLUŠNIH APARATA
Glavna karakteristika analognih aparata je linearno pojačanje, tj. oni za jednaki iznos pojačavaju zvukove, bez obzira na njihovu jačinu. Prednost linearnog pojačanja je u tome što se na taj način ne remeti prirodna dinamika zvuka ili govora i uz to daje osjećaj „prirodnog“ zvuka. Nedostaci se očituju u tome što će inače glasni zvukovi tako postati – preglasni! Kako bi se to izbjeglo pojačanje se, naravno, može smanjiti, ali će tada dio zvukova ostati – nečujan!
Zato su ti aparati imali ograničeni zadovoljavajući učinak samo u slušnim situacijama s umjerenom jačinom glasova ili zvukova. Čim bi se pojavio neki glasniji zvuk, kao slaganje posuđa, puštanje vode iz slavine, plač djeteta i sl., postali bi jako neugodni. U situacijama s puno buke, kao npr. u prometu ili na bučnom radnom mjestu, ih je bilo gotovo nemoguće koristiti. Podešavanje tih aparata je bilo prilično neprecizno, jer se vršilo na tek 2-3 regulatora putem malog odvijača. Uz to su se korisnici često žalili na neugodne šumove ili glasno „pištanje“…
Iz ovih informacija je lako zaključiti zašto se mnogi korisnici nisu mogli naviknuti na analogna slušna pomagala i zašto su ona proteklih desetljeća došla na „loš glas“.
Tome je pridonosila i činjenica da su bili izrađivani u diskretnoj tehnici s puno pojedinačnih dijelova, te su se često kvarili.
PROGRAMABILNI SLUŠNI APARATI
Situacija se nešto popravila početkom 20. stoljeća ugrađivanjem integriranih krugova ili „čipova“, koji su omogućili daljnju minijaturizaciju i imali su manje kvarova. Nešto kasnije je uvedeno digitalno programiranje rada pojačala i time su nastali programirajući ili programabilni slušni aparati. Oni su putem računala imali više opcija za podešavanje što je omogućilo bolju prilagodbu pojačanja prema oštećenju sluha, ali su pojačala i dalje bila analogna, a s njima su se zadržali gore već navedeni problemi.
Uz sve spomenute nedostatke, mali dio korisnika se nekako uspio naviknuti na „analogni“ zvuk, a kako im nije bilo važno što su nezgrapni i vidljivi drugima i dalje su željeli koristiti analogni uređaj.
Danas se analogni aparati više ne proizvode, jer su ih svojim prednostima daleko nadmašili napredni modeli digitalnih aparata. Međutim, stručni otoakustičari u BONTECH-u znaju, ako to netko ipak želi, i kako se digitalni aparat može „natjerati“ da radi kao analogni!
Obratite se s povjerenjem u bilo koju od naših poslovnica i potražite optimalno rješenje za svoj sluh!