Slušni aparati su uređaji odnosno medicinska pomagala koja mogu nadomjestiti gubitak sluha. Današnji napredak tehnologije omogućio je izradu slušnih aparati u različitim oblicima te za različite vrste oštećenja.
Slušni aparati izrađuju se na jedinstven i kvalitetan način kako bi vjerno prenijeli zvukove iz okoline. Svi aparati individualno se podešavaju prema točno određenim potrebama pojedinca. U slučaju da imate problema sa sluhom, nikako se nemojte osjećati loše zbog toga i ustručavati napraviti prvi sljedeći korak. Slušni aparati vam mogu pojednostaviti svakodnevicu, doprinijeti nestanku osjećaja izolacije, a ujedno omogućiti bolji i kvalitetniji život. Slušni se aparati nose u uhu ili se smještaju iza uha. Oni svojim djelovanjem pojačavaju određene zvukove, odnosno poboljšavaju slušanje u tihom i bučnom okruženju. Slušni aparati sastoje se od tri osnovna dijela: mikrofona, zvučnika i pojačivača. Oni rade tako da aparat preko mikrofona prima zvuk koji pretvara zvučne valove u električne te ih šalje pojačivaču. Pojačivač pojačava snagu signala i prenosi ih do zvučnika. Slušni aparati razlikuju se po načinu obrade zvučnog signala. Osnovna se podjela odnosi na analogne i na digitalne slušne aparate.
Dijelovi digitalnih slušnih aparata
Digitalni slušni aparati sastoje se od 5 glavnih dijelova: mikrofona, uređaja za pretvaranje analognog signala u digitalni kod, procesora, uređaja za pretvaranje digitalnog u analogni signal te risivera. Za ovakvu vrstu slušnog aparata karakteristično je skupljanje zvučnih valova u mikrofon te njihovo pretvaranje u električni signal. Nakon toga signal prolazi kroz uređaj za pretvaranje analognog u digitalni signal. U uređaju se vrši kvantitativna obrada koja se odnosi na pretvaranje signala u različite sekvence binarnog sistema; sistema koji podrazumijeva 1 i 0.
Ako su uređaju za pretvaranje signala odlične kvalitete, oni mogu napraviti promjenu dolazećeg signala 20 tisuća puta u sekundi. I više. Te se sekvence šalju u procesor aparata u kojem se signali filtriraju kroz razne kanale. U njima se obavlja njihovo podešavanje koje ovisi od prethodno izabranog programa na temelju vrste slušnog oštećenja. Iz ovakvih kanala obrađeni signali prolaze kroz uređaj za pretvaranje digitalnog u analogni signal. Na kraju, ovaj signal putuje do risivera gdje se opet pretvara u zvučni signal koji proizlazi kao korisna informacija. Iz tog se razloga o digitalnim slušnim aparatima govori kao o malim računalnim čipovima u kojima se manipulira jačinom i frekvencijom zvučnog impulsa koji se kao takav predaje korisniku aparata.
Prednosti digitalnih slušnih aparata
Upravo zbog ovog načina mijenjanja zvuka u numerički kod prije nego što zvuk stigne do pojačivača, možete odrediti i njegovu jačinu. Ovakve je aparate moguće podesiti posebno prema svakoj frekvenciji. Slušanje postaje lagodnije, a pacijentu pruža iznimnu ugodnost tijekom nošenja. Digitalni slušni aparati imaju multi memorijsku komponentu koja označava da uređaj ima više različitih programa koje korisnik može mijenjati i koristiti ovisno o situaciji u kojoj se nađe.
Digitalni slušni aparati mogu se koristiti za poboljšanje sluha, ali i za govorne vježbe za one osobe koje imaju teže oblike senzori neuralnih slušnih oštećenja. Zbog svojih karakteristika i mogućnosti neke vrste digitalnih slušnih aparata idealne su i za djecu s oštećenim sluhom, jer je vrlo važno pružiti im mogućnost da upoznaju i povezuju se sa svijetom oko sebe.