Svaka osoba oštećena sluha koja koristi slušno pomagalo tijekom života promijeni nekoliko modela pomagala. Prema postojećem zakonu svako dijete s obostranim oštećenjem sluha do svoje četrnaeste godine života u ciklusu od pet godina ostvaruje pravo na nova slušna pomagala (za svako uho). To pravo može se produžiti sve do završetka školovanja, odnosno maksimalno do 26. godine života.
Sve ostale osobe oštećena sluha od kraja školovanja pa na dalje ostvaruju pravo na jedno slušno pomagalo bez obzira na stanje sluha. Naravno, postoje mnoge specifičnosti i iznimke tako da pojedine osobe oštećena sluha tijekom života konstantno ostvaruju pravo na dva slušna pomagala.
Neovisno o tome ostvarujete li prema postojećem zakonu pravo na jedno ili na oba slušna pomagala, svakoj osobi oštećena sluha trebalo bi biti jasno da su slušna pomagala nužna za prijem zvukova i razvoj komunikacije, odnosno slušanja i govora. Možemo biti sretni što živimo u vremenu kada su ta pomagala tehnološki maksimalno razvijena, premda još ima prostora za njihov daljnji razvoj. No, i ona koja se trenutno nalaze na tržištu su i više nego zadovoljavajuća.
Da bi osoba oštećena sluha imala uspješno razvijeno slušanje (razumljivost) osim korištenja slušnog pomagala potrebno je kontinuirano pohađati verbotonalnu (slušno-govornu) terapiju. Upravo ta kombinacija omogućava kvalitetniji razvoj slušanja (razumijevanja), odnosno konstantno održavanje razine slušanja, što u konačnici poboljšava razumijevanje sugovornika te bolje praćenje televizijskog i radijskog programa.
Treba znati i to da svaki prelazak na novo slušno pomagalo od korisnika zahtijeva prilagodbu kao i to da proces podešavanja pomagala zahtijeva vrijeme i strpljenje. Na žalost, upravo toga najviše nedostaje mnogim korisnicima tako da jedan dio njih kasnije izražava nezadovoljstvo slušnim pomagalom premda su samo jednom bili na podešavanju, a nisu pohađali ni slušno-govornu rehabilitaciju.
Mnogi korisnici slušnih pomagala često imaju nerealna očekivanja jer očekuju da će im slušno pomagalo osigurati razumijevanje svih sugovornika u svim životnim situacijama, a to je nemoguće.
Da bi prilagodba na slušno pomagalo bila što kvalitetnija i brža, potrebno je prije odabira pomagala pohađati slušno-govornu (verbotonalnu) rehabilitaciju u trajanju od jednog do tri mjeseca. Terapiju treba pohađati i tijekom procesa podešavanja pomagala te tijekom života.
Mnogi moji pacijenti često se žale da im nitko od stručnjaka nije dao potrebne informacije kome se obratiti u vezi pohađanja slušno-govorne rehabilitacije tako da se velika većina njih u terapiju uključuje tek kada nabave pomagalo. I takvih situacija ima iz godine u godinu sve više, umjesto da ih je sve manje.
Kao što sam ranije napomenuo, podešavanje pomagala je proces koji zahtijeva vrijeme i strpljenje. Isto tako, pohađanje slušno-govorne (verbotonalne) rehabilitacije zahtijeva vrijeme i strpljenje. Osobito je važno da korisnik pomagala daje otoakustičaru što je moguće više informacija kako bi podešavanje bilo što kvalitetnije. I nikada vam neće biti dovoljno samo jedno podešavanje jer se ono najčešće izvodi u zatvorenom prostoru i to obično u manjoj prostoriji u kojoj su drugačiji uvjeti slušanja za razliku od slušanja na ulici (buka) i/ili u slušanju u većim prostorijama (buka i reverberacija).
Poznato je da sve osobe oštećena sluha bez obzira na stanje sluha najviše teškoća u razumijevanju govora imaju u slušanju s bukom i/ili reverberacijom (odjek u zatvorenom prostoru).
Treba istaknuti da trenutno ne postoji slušno pomagalo koje može u potpunosti izolirati buku i reverberaciju, a uostalom to i ne bi bilo dobro jer to ne bi bilo prirodno slušanje. Ako hodate šumom ili nekom stazom koja je posuta lišćem onda želite istovremeno čuti šuštanje lišća i razumjeti sugovornika/sugovornike. A da bi istovremeno mogli registrirati zvukove poput šuštanja lišća i uredno razumjeti sugovornika, naročito više njih, morate osim korištenja slušnog pomagala kontinuirano pohađati slušno-govornu (verbotonalnu) rehabilitaciju. Nema vam druge!
Suradnja s poduzećem Bontech Research
Višegodišnja suradnja s poduzećem Bontech Research rezultirala je, između ostalog, i time da sam od navedenog poduzeća dobio na korištenje moderan Connectivity set koji uključuje dva slušna pomagala marke Oticon te pametni telefon s pripadajućom aplikacijom.
Moram priznati da sam prije prvog podešavanja bio prilično skeptičan glede Connectivity Seta, no tijekom prvog podešavanja ugodno sam se iznenadio kvalitetom zvuka koji mi je odmah djelovao prirodno premda smo koristili postojeće (starije) slušne umetke.
Još je jedna značajna komponenta u mojem slučaju, a to je da sam nakon dužeg vremena ponovno slušao s dva pomagala. Naime, veći dio života koristio sam samo jedno pomagalo i ustvrdio da je slušanje s jednim pomagalom u mnogim situacijama nedovoljno, naročito u prirodi.
Do te spoznaje sam došao baveći se speleologijom odnosno tijekom pretraživanja terena u potrazi za novim speleološkim objektima. Za one koji ne znaju, speleolozi tijekom speleoloških akcija, a pogotovo tijekom ekspedicija, često pretražuju neprohodan i težak teren u potrazi za novim objektima. Takav teren se pretražuje u skupinama i poželjno je da su speleolozi međusobno udaljeni u okviru vidnog polja. Međutim, uvijek se dogodi da se netko od speleologa odvoji od skupine i ode ‘baciti pogled’ iza neke stijene ili nakratko zaviriti u neki dio terena. I tada se pojedinac odvaja od skupine i počinje dozivanje.
E sad… Naveo sam da sam veći dio života koristio samo jedno slušno pomagalo (na desnom uhu) pa sam i tijekom bavljenja speleologijom ovisio o samo jednom pomagalu. I kada bih se odvojio od ostatka grupe i čuo njihovo dozivanje, gotovo uvijek bih imao osjećaj da zvukovi, odnosno glasovi, dolaze s moje desne strane. I naravno, krenuo bih u tom smjeru što je ponekad bilo točno no ponekad nije. Srećom, grupa bi primijetila da se udaljavam od njih pa bi netko došao do mene i doveo me do ostalih.
Ističem ovaj primjer zato jer želim istaknuti da je slušanje s dva slušna pomagala uvijek bolje, kvalitetnije i sigurnije u odnosu na slušanje s jednim pomagalom kao što je i gledanje s dva oka uvijek bolje i sigurnije u odnosu na gledanje sa samo jednim okom. Stoga svim osobama s obostranim oštećenjem sluha savjetujem da, ako to mogu, nabave dva slušna pomagala jer će im time biti osigurano stereofonsko slušanje odnosno bolji i kvalitetniji prijem signala, odnosno lokalizacija izvora zvuka.
Da bi podešavanje slušnih pomagala proteklo u najboljem redu potrebno je da su otoakustičar i audiorehabilitator (terapeut za osobe oštećena sluha i/ili govora) u stalnom kontaktu jer, kako sam naveo, jedno podešavanje neće biti dovoljno, a i stanje sluha se tijekom života može promijeniti. Treba imati na umu da svako naknadno slabljenje sluha tijekom života zahtijeva i dodatno podešavanje pomagala.
Moja dosadašnja iskustva u vezi s Connectivity setom su i više nego pozitivna. Set svakodnevno testiram i to u raznim situacijama. Dok pišem ovaj tekst, prošlo je oko dva tjedna i do sada sam bio na nekoliko planinarskih izleta u skupini od više ljudi. Čujnost i prirodnost zvukova je za sada fenomenalna i nadam se da ću u narednim danima i mjesecima imati priliku boraviti u prirodi u svim uvjetima.
Trenutno vlada stabilno vrijeme tipično za ranu jesen, dakle ugodna je temperatura i vlažnost nije prevelika. Bit će interesantno ispitivati Connectivity set u uvjetima vlažne i kišovite jeseni te, nadam se, snježne zime. Biti će interesantno ispitivati funkciju ovog seta i u trenutku fijukanja vjetra koji je najčešći otežavajući faktor u komunikaciji u planinama. Bit će zanimljivo pratiti komunikaciju dok je glava pokrivena kapuljačom jer pada kiša ili snijeg dok kročimo bespućima Velebita ili Alpa.
Sve su to uvjeti koji su standardni za planine i na koje se svaki planinar mora naviknuti. Što je nadmorska visina viša, to su češće i nagle promjene vremena. Nadam se da će se situacija s pandemijom Covid-19 koliko-toliko stabilizirati pa da možemo planinariti i u okolnim alpskim zemljama, posebice u susjednoj nam Sloveniji. Do tada ćemo ponovno otkrivati ljepote hrvatskih planina te ispitivati mogućnosti Connectivity seta.
Volio bih kada bi mi se javili i ostali korisnici Connectivity seta, kao i korisnici Bontech asortimana slušnih pomagala da razmijenimo iskustva i mišljenja, da učimo jedni od drugih.
Zahvaljujem svima koji čitaju i prate moje objave te se nadam da su vam poučne i zanimljive.
Do sljedećeg puta, ostanite mi dobro i zdravo, sretno i veselo.
Pozdrav!
Stjepan Dubac