Sluh je najbitnije osjetilo
Sluh je jedno od osnovnih osjetila koja nas vode kroz život. Toliko je utkan u našu svakodnevicu, osobnost i poimanje života oko nas da toga najčešće nismo niti svjesni, barem dok nam se ne dogodi slabljenje ili gubitak sluha.
Upitate li ljude, reći će vam da se najviše boje gubitka vida jer jednostavnim zatvaranjem kapaka i pokrivanjem očiju rukama mogu iskusiti apsolutni gubitak vida, barem na trenutak. Sa sluhom takav, apsolutni test nije moguć – pokrijete li uši rukama ili upotrijebite čepiće iz ljekarne, i dalje ćete čuti zvukove oko vas, ali utišane. Zato si mnogi teško mogu predočiti život bez zvuka.
Poput turista u novome gradu
Gluhoća vas udaljava od ljudi, ona poput prerezane pupkovine uklanja vašu povezanost s ljudima. Gubitkom sluha automatski gubite društvenu komponentu u životu. Ne znate li znakovni jezik i niste li okruženi gluhonijemim ljudima koji također znaju taj jezik, vaša će interakcija s ljudima postati vrlo teška i naporna. Uz gubitak sluha, gubite i govor jer ne možete čuti kako izgovarate riječi. Iritabilnost, ljutnja, umor, napetost, usamljenost i depresija vežu se uz gubitak sluha – upravo zato što se pojedinac ne može valjano izraziti i sudjelovati u aktualnim zbivanjima.
Život u tišini
Stroj za pranje rublja ispušta čudne zvukove, netko vam je pokucao na vrata, smijeh djece, pjev ptica u proljeće, truba automobila dok hodate uz cestu, požarni alarm, leđima ste okrenuti štednjaku dok čekate da voda proključa, lavež psa ili mijauk mačke… Osluškivanje svijeta oko vas prestaje i vi se morate osloniti na vid. Uz to, zamislite život bez glazbe, bez omiljene pjesme koju čujete na radiju i čija vas melodija uvijek dirne u dušu.
Sluh nas osnažuje
Iako se gubitak sluha najčešće veže uz starenje, gluhoća se može dogoditi u bilo kojoj dobi pa je zato iznimno bitno što ranije otkriti gubitak sluha kako bi se održala valjana razina komunikacije, odnosno kvaliteta života.