U drugom dijelu naše teme donosimo još preporuka za jednostavne vježbe koje djeci sa slušnim problemima pomažu da razviju komunikacijske vještine.
Kod djece sa slušnim problemima, a posljednji podaci govore da je riječ o oko pet posto osnovnoškolaca, esencijalno je čim prije detektirati problem i uz pomoć svakodnevnih vježbi razvijati njihov jezik i govor. Evo vježbi koje svakodnevno možete prakticirati.
SLUŠANJE BEZ OMETANJA IZ POZADINE VRIJEDI ZA SVE
Pokazujte im i ističite riječi i napise po znakovima, kutijama, paketima, ukrasima, plakatima, posvuda po kući i izvan nje, i igrajte igru u kojoj se svaka ta riječ ili napis moraju izgovoriti za bodove. Tijekom obiteljskih obroka (ručka ili večere) ugasite radio, televizor i nemojte imati uključene nikakve kućanske aparate dok pokušavate komunicirati s djetetom. Sav šum, glazba ili buka iz pozadine odmagat će vam, osim ako nije baš ciljana u vašoj interakciji s djetetom koje ne čuje ili slabije čuje.
Također, uputite sve ukućane ili goste da ne upadaju jedni drugima u riječ i da svatko pričeka svoj red da nešto izgovori – i nama s dobrim sluhom ponekad je teško razumjeti kada dvoje ljudi priča istodobno pa zamislite kako je tek djetetu, i to djetetu s oštećenim sluhom.
SLUŠNI APARAT NIJE BAUK, ON JE DIO NJIHOVA ŽIVOTA
Igrajte se i istražuje zajedno s djetetom slušne aparate koje koriste ili koje će tek početi koristiti. Sjetite se svojega djetinjstva i koliko je vama bilo bitno što više se uklopiti među ostale klince, tako je danas i njima, a možda i mrvicu teže. U današnje vrijeme tzv. gadgeta postaje lakše i zanimljivije jer svi vole tehnološke napravice pa ne bi bilo loše zbližiti dijete s uređajem koji će mu olakšati i učiniti život boljim, sretnijim, uspješnijim.
Postoje slušni aparati u bojama pa neka izaberu boju koja im se najviše sviđa i neka taj uređaj percipiraju oni, ali i vi kao svojevrstan modni dodatak, kao nešto iz znanstveno-fantastičnog filma. Dijete bi čak moglo ukrasiti slušni aparat šljokicama – što god i kako god bilo, samo da se stvori pozitivna poveznica s pomagalom.
UČENJE I RAZVOJ DJETETA KROZ IGRU S OBITELJI
Pričajte. Pričajte svaki dan i što više s djetetom. Da, to može biti itekako zahtjevno, ali čini golemu razliku u razvoju komunikacije sve djece, osobito djece s oštećenim sluhom. Što više riječi dijete čuje i nauči koristiti, to će mu mozak biti razvijeniji i komunikacijske vještine bolje. Kao i s čitanjem knjiga, što više čuje i pročita, to bolje za razvoj djeteta jer slušni aparati, koliko god tehnološki napredni bili, neće djetetu omogućiti da čuje baš sve.
Izgovarajte jasno i glasno sve što radite, bilo da je riječ o namještanju kreveta, rezanju povrća na dasci… i u sve to ih uključite jer im tako jačate pozornost i fokus na izvršenje zadataka. Vezano uz pričanje, vježbajte s djetetom jednostavne matematičke zadatke kao što su zbrajanje, oduzimanje, množenje i dijeljenje, npr. kako djetetu olakšati razumijevanje što znači nešto dodati, oduzeti ili pomnožiti – za sve koristite jednostavne rečenice – tako im olakšavate razumijevanje matematike kroz svakodnevicu.
Koju god od spomenutih vježbi izabrali, zabavite se s djetetom i stvorite prekrasne zajedničke uspomene.