Prema recentnim statističkim podacima, pretpostavlja se da otprilike pet posto djece školske dobi ima problema sa sluhom. S obzirom na činjenicu da djeca kojoj se ranije otkrije problem sa sluhom brže napreduju, u nastavku donosimo vježbe koje će djetetu pomoći da razvija komunikacijske vještine.
Mozak djece koja imaju slušnih problema ne može učinkovito obrađivati informacije koje dobiva, odnosno ne može ih uvijek interpretirati i posložiti poput djece čiji je sluh zdrav. Njima je, dakle, teže obrađivati, razlikovati i pamtiti verbalnu komunikaciju.
Djeca se brzo razvijaju i upravo je zato iznimno važno što ranije otkriti eventualna oštećenja u njihovu sluhu – da bi se daljnji problemi spriječili, odnosno umanjila šteta, da bi se govor i jezik što bolje prilagodili zahtjevnoj okolini te da bi ih se što jednostavnije i za njihovu psihu što bezbolnije pripremilo za pravilan razvoj i odrastanje.
BITI RODITELJ SVIMA JE PONEKAD ZAHTJEVNO
Roditeljima, budimo realni, djeca znaju ponekad biti zahtjevna, a dijete s invaliditetom još zahtjevnije. Stoga je normalno s vremena na vrijeme osjećati se pretrpano ili čak bespomoćno i pod stresom, no neke od aktivnosti koje ćemo vam predložiti mogu donijeti više smijeha i učiniti vrijeme koje provodite sa svojim voljenim malenim bićem još ljepšim. Istodobno, djetetu ćete vježbati i pojačavati razvoj govora, jezika i svih vještina potrebnih za komunikaciju, kako s vama, tako i sa svijetom oko njega.
ZAJEDNIČKA KOMUNIKACIJA KLJUČ JE RAZVOJA
Čitajte im svakodnevno. Čitajte im barem pola sata svaki dan i čitajte s njima, birajte slikovnice ili knjige prilagođene njihovoj dobi. Kod manje djece s oštećenjima sluha čak se preporučuje čitati im i do deset slikovnica svaki dan. Također se savjetuje pjevati im tako da bi djeca mogla dobiti osjećaj za ritam i prepoznati zvuk melodije i pjevanja u govoru. Zvuk nije linearan i tome ih se uči.
Vezano uz pjevanje, igrajte se igara rime s djecom. To, naravno, funkcionira lakše s malo starijom djecom, a gradi im fonične vještine bitne za čitanje i razumijevanje čitanog. U svaku igru rime ubacite pljeskanje dlanovima, a počnite s jednostavnim pa s vremenom dođite do kompliciranijih rima.