
Danas na tržištu postoje brojni modeli slušnih pomagala koji se razlikuju kako oblikom i cijenom, tako i kvalitetom. Iako nam se na prvi pogled čini kako su sva slušna pomagala naizgled jednaka, ona se bitno razlikuju kvalitetom performansi i doživljajem slušanja.
Kako je osnovna i najvažnija zadaća slušnog pomagala omogućiti svom korisniku razumljiv govor i ugodno slušanje, kroz vrijeme su se brojni proizvođači tehnološki unaprjeđivali kako bi usavršili izradu i performanse slušnih pomagala.
Obzirom da slušna pomagala, osim željenih zvukova pojačavaju i one neželjene, kod nekih pomagala možemo uočiti velike razlike u tehnološkoj izvedbi i njihovim značajkama. Tako se kod osnovnih modela najčešće susrećemo sa skromnim mogućnostima performansi, kod kojih se često možemo susresti s neželjenim pištanjem, šumovima, slabijom razumljivosti govora u bučnom okruženju, dezorijentiranošću u prometu i sl.
S druge strane, kod naprednijih slušnih pomagala zvuk je gotovo sasvim prirodan – mnogi korisnici tvrde kako, otkad koriste naprednija pomagala, mogu čuti zvukove koje do sada inače nisu čuli s malo skromnijim izvedbama slušnih pomagala. Tako često navode šum lišća, pjev ptica i ostale suptilne zvukove koje skromnija slušna pomagala „ne hvataju“.