Danas na tržištu postoje brojni modeli slušnih pomagala koji se razlikuju kako oblikom i cijenom, tako i kvalitetom. Iako nam se na prvi pogled čini kako su sva slušna pomagala naizgled jednaka, ona se bitno razlikuju kvalitetom performansi i doživljajem slušanja.
Kako je osnovna i najvažnija zadaća slušnog pomagala omogućiti svom korisniku razumljiv govor i ugodno slušanje, kroz vrijeme su se brojni proizvođači tehnološki unaprjeđivali kako bi usavršili izradu i performanse slušnih pomagala.
Obzirom da slušna pomagala, osim željenih zvukova pojačavaju i one neželjene, kod nekih pomagala možemo uočiti velike razlike u tehnološkoj izvedbi i njihovim značajkama. Tako se kod osnovnih modela najčešće susrećemo sa skromnim mogućnostima performansi, kod kojih se često možemo susresti s neželjenim pištanjem, šumovima, slabijom razumljivosti govora u bučnom okruženju, dezorijentiranošću u prometu i sl.
S druge strane, kod naprednijih slušnih pomagala zvuk je gotovo sasvim prirodan – mnogi korisnici tvrde kako, otkad koriste naprednija pomagala, mogu čuti zvukove koje do sada inače nisu čuli s malo skromnijim izvedbama slušnih pomagala. Tako često navode šum lišća, pjev ptica i ostale suptilne zvukove koje skromnija slušna pomagala „ne hvataju“.
U čemu je onda razlika?
Razlika između osnovnih i naprednih pomagala, osim u njihovim značajkama, leži ponajviše u njihovim procesorima. Kako naprednija slušna pomagala imaju zadaću „profiltrirati“ i „obrisati“ neželjene zvukove, a propustiti u uho one željene upravo u onom trenutku kad su ti zvukovi i prisutni, slušno pomagalo mora imati vrlo složene procesore koji će mu omogućiti trenutni prijenos zvuka.
Tako ćemo se kod naprednijih slušnih pomagala mnogo rjeđe, pa gotovo i nikad, susretati s neželjenom mikrofonijom (neugodnim pištanjem), „odgođenim“ prijenosom zvukova (eng. delay) i neprirodnim zvukom. Zbog toga napredna slušna pomagala imaju za odliku prirodan doživljaj zvuka te jasan i razumljiv govor „očišćen“ od svih smetnji.
Naravno, mnoga napredna slušna pomagala imaju kao atribut i ostale značajke poput vodootpornosti, maskiranja šuma u uhu, povezivosti s TV-om i pametnim telefonima, geotagiranja i povezivanja s IFTTT sustavima. Tako ona, zbog skuplje izrade i kvalitetnijih materijala, najčešće i koštaju više od osnovnih modela slušnih pomagala.
Međutim, uzevši u obzir sve što nam napredna slušna pomagala nude za razliku od osnovnih modela, smatramo kako je važno naglasiti da ona zaista poštuju savršen omjer cijene i kvalitete. Obzirom da napredna slušna pomagala pružaju podršku svojim korisnicima u svakom trenutku života, bilo to na poslu, pri sudjelovanju u prometu, na večeri s prijateljima ili pak u obiteljskoj svakodnevici, s njima je iskustvo slušanja prilagođeno svakoj situaciji u kojoj se korisnik može pronaći.
Dodatne preporuke
Savjetujemo vam još i da, ukoliko imate obostrano oštećenje sluha, koliko god ono možda bilo neprimjetno, uvijek koristite dva slušna pomagala. To je važno kako biste održali normalan protok prijenosa informacija iz ušiju prema slušnom centru u mozgu, kako ne bi došlo do odumiranja slušnih stanica i neuronskih veza, a posljedično i do povećanog rizika od demencije.
Također naglašavamo i kako je u Bontechu moguće sasvim besplatno isprobati set najnaprednijih slušnih pomagala koja dolaze u kombinaciji s najmodernijim pametnim telefonom – Connectivity set. Connectivity set povezuje vaša slušna pomagala s pametnim telefonom, pa tako imate mogućnost upravljanja glasnoćom u pomagalima direktno putem aplikacije, reproduciranje video i audio sadržaja te telefonskih poziva s prijenosom zvuka direktno u vaša pomagala, geotagiranje, pronalazak slušnih pomagala pomoću aplikacije u slučaju gubitka, kao i brojne druge značajke.
Kako bi sasvim besplatno i bez obveze kupnje isprobali Connectivity set, ili u slučaju bilo kakvih drugih pitanja ili poteškoća, obratite nam se putem besplatnog info telefona 0800 4466 i dogovorite besplatne konzultacije i pregled u jednoj od 30 Bontech poslovnica diljem RH.