Možemo li s oštećenjem sluha ipak živjeti kvalitetnije? Dvostruka inkluzija, što je to?
Kako pomoći osobi s oštećenjem sluha?
Stjepan Dubac naš je dugogodišnji korisnik, a kroz ovaj intervju upoznajte ga i vi – tko je i čime se sve u životu bavi ovaj, uistinu jedinstven čovjek s oštećenjem sluha.
Stjepane, osoba ste s oštećenjem sluha. Kako je do toga došlo i koliko je utjecalo na kvalitetu vašeg života?
Od prvih dana života, posjedujem obostrano oštećenje sluha (nagluhost). Moja oba roditelja i sestra također su osobe oštećena sluha. Od 6. godine života pohađao sam individualnu funkcionalnu Verbotonalnu rehabilitaciju u Poliklinici SUVAG. Unatoč slušnom oštećenju, uspješno sam završio redovnu osnovnu i srednju školu te fakultetsko obrazovanje – Filozofski fakultet i Hrvatski studiji (Sveučilište u Zagrebu). Dakle, trudim se da oštećenje sluha ne umanjuje kvalitetu mog života.
Studirajući, već ste započeli svoj profesionalni put u smjeru audiorehabilitatora?
Tako je, tijekom fakultetskog obrazovanja nastavljam pohađati Verbotonalnu rehabilitaciju u Poliklinici SUVAG i zajedno sa svojim terapeutom prof. Mirkom Krapežom sudjelujem u kreiranju psihopedagoškog pristupa i rada s adolescentima oštećena sluha i govora u okviru Kluba mladeži Poliklinike SUVAG.
Diplomirao sam 2000. godine te se isprva zapošlio u OŠ Luka u Sesvetama na radnom mjestu pedagoga. Međutim, početkom 2001. godine zapošljavam se u osnovnoj školi Poliklinike SUVAG na radnom mjestu čija je osnovna svrha pomoć u učenju i socijalizaciji učenika oštećena sluha i govora integriranih u redovne osnovne škole na području grada Zagreba. Na tom radnom mjestu djelovao sam naredne dvije godine da bi se onda prebacio na sadašnje radno mjesto gdje radim kao audiorehabilitator za osobe oštećena sluha i govora.
To je, ustvari, dvostruka inkluzija?
Da, riječ je o jedinstvenom primjeru dvostruke inkluzije kada osoba oštećena sluha koja je nekoć pohađala Verbotonalnu terapiju kao pacijent, sada isti oblik terapije primjenjuje u radu s drugim osobama oštećena sluha. Osim toga, posjedujem dugogodišnje iskustvo u korištenju slušnih pomagala te imam stručno znanje i osobno iskustvo o mogućnostima slušnog pomagala.
U slobodno vrijeme, vrlo ste aktivna osoba. Čime se sve bavite?
U slobodno vrijeme bavim se fitnessom, planinarenjem, pogotovo visokogorskim planinarenjem. Bio sam aktivan i kao speleolog te kao dobrovoljni vatrogasac. Član sam PDS Velebit i DVD Sveta Nedjelja, a kao speleolog aktivan sam i u sustavu Civilne zaštite (član specijalističke postrojbe CZ grada Zagreba i koordinator za lokaciju u okviru CZ grada Sveta Nedjelja).
Dio svog slobodnog vremena ulažete i u inkluziju osoba s invaliditetom. Što točno radite?
Godine 2017. inicirao sam osnivanje Radne skupine za osobe s invaliditetom u okviru Vodičke službe Hrvatskog planinarskog saveza. Istovremeno u okviru matičnog planinarskog društva pokrenuo sam inkluzijski program ‘Planinarenje i penjanje za sve‘ namijenjen svima, a pogotovo osobama s invaliditetom koje žele, u interakciji s prirodom, maksimalno razviti svoje psihofizičke mogućnosti i poboljšati kvalitetu života. I ovaj program predstavlja jedinstven primjer dvostruke inkluzije.
Hvala vam što ste nam ukratko predstavili svoj uistinu aktivan život. Jedan ste od najboljih dokaza kako život s oštećenjem sluha može i treba biti aktivan i ispunjen!
Hvala Bontechu na ovoj prilici da ispričam dio svoje priče! Nadam se motivirajućem učinku na čitatelje.