Upoznajte Mateu Kolovrat, osvajačicu više od stotinu domaćih i međunarodnih medalja u Taekwondo-u. S Mateom smo porazgovarali odmah po njenom povratku s olimpijade u Brazilu gdje je osvojila zlatnu medalju. Pročitajte što nam je sve ispričala.
Matea, osoba ste s oštećenjem sluha. Kako je do toga došlo i koliko je utjecalo na kvalitetu vašeg života?
Rođena sam s obostranim oštećenjem sluha, a to smo otkrili kada mi je bilo malo više od tri godine. Svako tjelesno oštećenje donekle utječe na kvalitetu života, pa je to slučaj i kod mene, premda sam se trudila da me to što manje ograničava u bilo čemu.
Koja slušna pomagala koristite i u kojoj mjeri Vam pomažu u svakodnevnom životu?
Koristim Bontech slušna pomagala, trenutno imam model OPN 3 i bez njih teško da bi mogla normalno funkcionirati.
Vrlo ste aktivna osoba. Čime se profesionalno bavite?
Moj život je u velikoj mjeri posvećen taekwondou. Počela sam trenirati u TKD Imotskom kad sam imala šest godina. Nakon dvanaest godina treninga u Imotskom, posljednje četiri sam u Splitu, u našem najboljem taekwondo klubu – Marjanu. Uz to pohađam i program Sportskog učilišta za licenciranu trenericu taekwondoa, a studentica sam i kineziologije, ali iskreno, studij trenutno dosta pati zbog treninga i natjecanja. Moji su planovi i ostati u ovom sportu kao trenerica nakon završetka aktivne karijere.
Koja ste sve sportska odličja dosad osvojili?
Natječem se paralelno u kategoriji čujućih boraca kao i u kategoriji gluhih osoba. U čujućoj konkurenciji imam sedam medalja s državnih prvenstava u različitim uzrastima, stotinjak medalja s raznih turnira među kojima su i oni prestižni G turniri, a trenutno sam seniorska prvakinja Hrvatske u svojoj kategoriji. Što se tiče konkurencije gluhih – tu sam europska prvakinja, dvostruka svjetska prvakinja, imam olimpijsko srebro iz 2017. i evo od prije koji tjedan i olimpijsko zlato iz Brazila.
Veliki dio svog vremena ulažete u treninge. Koliko često trenirate i kako Vaša slušna pomagala podnose treninge?
Treniram dva do tri puta svaki dan. Moja slušna pomagala ne rade u idealnim uvjetima jer su stalno u okruženju s puno vlage i znoja, ali za sada nemam nekih problema, naravno, uz redovitu kontrolu i povremeni preventivni servis u splitskom Bontechu.
Što biste poručili osobama oštećena sluha, pogotovo mlađima i srednjih godina?
Mislim da je glavna poruka da oštećenje sluha i nošenje slušnih pomagala nije nikakav bauk. Netko nosi naočale, netko slušne aparate, netko nešto treće… Tehnologija je tu da nam olakša i pomogne. Ja sam imala sreću da sam od malena u sportu koji me socijalizirao i napunio samopouzdanjem pa mi nikada nije bio problem kosu vezati u rep i pustiti da se slušna pomagala vide. Svim mlađim osobama s oštećenjem sluha apsolutno bi preporučila bavljenje sportom, naravno, moj favorit je taekwondo. Zahvaljujući sportskim savezima gluhih osoba kao i krovnom Hrvatskom sportskom savezu gluhih razvijena je mreža sportova i sportskih aktivnosti u koje se mogu uključiti gluhe osobe. Evo, i sa posljednje olimpijade u Brazilu vratili smo se sa četiri medalje.
Hvala vam što ste s nama podijelili dio svog uistinu aktivnog i uspješnog života. Odličan ste primjer kako život s oštećenjem sluha može biti kvalitetan!