BONTECH SAVJET : Ukoliko imate oštećenje sluha a oba uha, preporučujemo da svakako isprobate dva slušna pomagala!
Oštećenje sluha podrazumijeva gubitak sluha, dok je gluhoća teški gubitak ovog osjetila. Brojni su čimbenici koji uzrokuju gubitak sluha. Neki se odnose na mehaničke probleme u slušnom kanalu ili u srednjem uhu koji onemogući provođenje sluha zbog njegove začepljenosti. Osim toga, moguće je oštećenje unutrašnjeg uha, živaca ili puteva slušnih živaca u mozgu.
Danas razlikujemo dva oblika gubitka sluha: s obzirom na to kako osoba čuje zvukove koji se prenose zrakom, a kako ih čuje kad se prenose kostima. Ako osjetite neke šumove ili bolove u uhu, svakako posjetite liječnika koji će dijagnosticirati eventualno stanje i pripisati određenu terapiju.
PROVJERA SLUHA
Sluh se može provjeriti na razne načine, a najčešće se to obavlja audiometrijom, pregledom zvučnom viljuškom, auditorni odgovorom moždanog stabla, elektrokohleografijom i ostalim metodama. Audiometrija je jedinstvena metoda za ispitivanje sluha, odnosno za utvrđivanje praga sluha. Svako se uho ispituje posebno, a testiranje se sastoji od čistih tonova različitih frekvencija. Pregled zvučnom viljuškom također obavlja audiolog (specijalist za gubitak sluha).
Ispitivanje se sastoji od postavljanja zvučne viljuške koja vibrira u blizini uha na način da zvuk mora putovati kroz zrak do uha. Ova vrsta pregleda ispituje samo unutarnje uho, a isključuje vanjsko i srednje. Auditornim odgovorom moždanog stabla može se razlikovati osjetni i živčani gubitak sluha. Elektrokohleografija mjeri aktivnost slušnog živca i pužnice. Ova metoda idealna je za utvrđivanje gubitka sluha kod dojenčadi, ali i ostalih ljudi koji neće voljno odgovoriti na zvuk.
GUBITAK SLUHA
Gubitak sluha i nagluhost može biti prisutna samo u jednom ili u oba uha. U kliničkom smislu nagluhosti mogu biti konduktivnog, senzoneuralnog ili mješovitog tipa. Konduktivna nagluhost uzrokovana je poremećajima u konduktivnom dijelu uha, a njezin najčešći uzrok odnosi se na ceruminozni čep u slušnom kanalu. Senzoneuralno oštećenje može biti uzrokovano uslijed djelovanja akutne ili akustičke traume, gdje veliku ulogu ima dugotrajno izlaganje buci. Ovakvo je oštećenje sluha po pravilu obostrano.
U slučaju da se osoba nađe u ovakvoj situaciji, odnosno da ima oštećenje sluha a oba uha, preporučujemo da svakako nosi dva slušna pomagala. Neke funkcije u potpunosti su onemogućene ako osoba čuje isključivo na jedno uho. To se točnije odnosi na lociranje zvuka u prostoru. Ostale funkcije narušene su do te mjere da je teško razumjeti govor osoba u bučnoj okolini ili pratiti govor više osoba. Zato bi nošenje slušnog aparata na oba uha bilo poželjno čak i onda kada nije riječ o obostranom oštećenju sluha. Nošenje aparata samo na jednom uhu povećava zamor uha.
SLUŠNI APARAT ČUVA SLUH
Važno je napomenuti da slušni aparat čuva sluh, ali samo na onom uhu na kojem ga nosite. Gubitak sluha liječi se ovisno o uzroku njegova nastanka. U principu, izlječenje u potpunosti nije moguće, već je riječ o nadomještanju izgubljenog sluha. Sluh se može nadomjestiti uz pomoć slušnih aparata ili korištenjem kohlearnog usatka.
Slušni aparati pojačavaju zvuk i pomažu ljudima koji imaju provodni ili osjetno – živčani gubitak sluha visokih frekvencija. Rade na principu mikrofona koji služi za hvatanje zvukova, pojačala za povećanje jačine te zvučnika za prijenos pojačanih zvukova. Od velike su pomoći za sve osobe s oštećenjem sluha bilo da je riječ o jednostranom ili obostranom oštećenju.