ZA SVAKIH 10 DECIBELA IZGUBLJENOGA SLUHA VJEROJATNOST OD POJAVE DEMENCIJE POVEĆA SE ZA ČAK 20 POSTO!
Gubitak sluha najčešće se povezuje sa starenjem i smatra se neizbježnim, no ono što se tek počelo dokazivati je važnost sluha za opće zdravlje mozga. Ako se sluh počne gubiti ili sasvim izgubi, to može dovesti do opadanja kognitivnih funkcija te početka i razvoja demencije. Brojne studije od početka devedesetih pokazale su da se, primjerice, za svakih deset decibela izgubljenoga sluha vjerojatnost od pojave demencije poveća za dvadeset posto.
SAMI U DRUŠTVU
Najvećemu riziku od gubitka sluha izloženi su ljudi u dobi od šezdeset i više godina, a čak je trideset i šest posto veći rizik od demencije povezan s gubitkom sluha naspram ostalih starijih osoba koje nisu imale problema sa sluhom. Kognitivne funkcije, uključujući pamćenje i koncentraciju, direktno pate razvojem gubitka sluha jer manjak pravilnog slušnog signala utječe na obradu zvučnih informacija u mozgu pa je osobi koja slabije ili sasvim ne čuje teže shvatiti što se oko nje događa.
Uz to, postojeći simptomi demencije i Alzheimera pojačavaju se uz gubitak sluha. Mozgu je teško stalno se naprezati u prepoznavanju i kategoriziranju zvučnih impulsa pa mnogi koji imaju problema sa sluhom s vremenom odustaju od aktivnosti i druženja koje su dotad imali, a to nas dovodi i do najvažnijeg i zapravo najtragičnijeg faktora povećanog rizika oboljenja od demencije – društvene izoliranosti.
GUBITAK SLUHA = ŽIVOT U SPORIJOJ TRACI
Našemu mozgu treba vremena da bi prepoznao gubitak sluha i zato je bitno već od sredine četrdesetih, a ponekad i prije ako ste često izloženi buci ili imate genetske predispozicije za gubitak sluha, otići na provjeru sluha. Tako ćete na vrijeme usporiti ili možda sasvim zaustaviti gubitak tog važnog osjetila, nastaviti uživati u životu punim plućima te si osigurati lijep i siguran život u zlatnoj dobi. 21. stoljeće nudi svu divotu najmodernije tehnologije, a mi, s timom naših vrhunskih stručnjaka, ovdje smo da bismo vam to pružili.