BONTECH SAVJET : Ljeti naše u uši izloženije infekcijama i upalama, s toga, ne zaboravite testirati sluh na vrijeme kako bi izbjegli dodatne komplikacije!
Jedna od prvih pomisli koja nam svima padne na pamet za ovih vrelih mjeseci je osvježenje pod tušem, u moru, rijeci ili jezeru. Bilo da ste vrstan plivač, povremeni kupač ili netko tko će radije potražiti osvježenje u kupaonici, svi žudimo za svježinom tekuće vode. No, našim ušima to ne znači ništa i ona bi, da imaju vlastiti brk, samo frknula njime na to. Dapače, ona vole biti suha i obložena svojim prirodnim voskom.
PUTNA LJEKARNA ČUVA UŠI
Prije odlaska na more, posebice idete li s malom djecom, valja pripremiti, odnosno dodati nekoliko stvarčica u putnu ljekarnu, kao preventivu ili kao odličnu zaštitu ušiju tijekom godišnjeg – kapi za uši na bazi tripostotnog hidrogen peroksida ili, još bolje, sprej ili kapi farmaceutski pročišćenog maslinova ulja.
PLIVAČI NE VOLE PLIVAČKO UHO
Vanjski kanal uha nerijetko zna oboljeti od tzv. plivačkog uha, upale koja nastaje od zaostale vode nakon kupanja ili plivanja. Svejedno jeste li bili u slatkoj ili slanoj vodi, problem je zaostala voda koja pogoduje rastu štetnih bakterija i gljivica. Ta se upala često javlja kod djece ljeti, a može poprilično boljeti. Simptomi, osim osjećaja vode u uhu, mogu biti svrbež i peckanje u uhu, a nerijetko dolazi i do jake boli koja će postupno zahvatiti cijelo uho koje može i oteći te biti vrlo osjetljivo na dodir. U težim slučajevima dio lica na strani oboljelog uha također može oteći, kao i vrat i tjeme.
UŠNIM VOSKOM DO ZDRAVLJA
Kad je riječ o zaštitnim kapama ili čepićima za plivanje, mišljenja su vrlo podijeljena i u konačnici savjetuje se svakome da isproba neko od pomagala i vidi što mu odgovara, odnosno što pomaže smanjiti mogućnost upala. S druge strane, kao što se savjetuje apsolutno (!) izbjegavanje čišćenja ušiju štapićima za uši, tako se navodi i da bi guranje bilo kakvih čepića u uši moglo njihov prirodni vosak zgurati dublje u uho, što već samo po sebi nije dobro, a tek bi onda u slučaju zadržavanja vode moglo doći do problema.
ŠTO JE UŠNI VOSAK I KOJA JE NJEGOVA FUNKCIJA?
Prirodni ušni vosak sam štiti i njeguje kožu i unutrašnjost ušiju koje same od sebe izbacuju taj vosak van. Vi eventualno možete ručnikom nakon tuširanja nježno pobrisati, tj. ukloniti vodu s vanjskih dijelova uha. Taj vosak ima vlastita antibakterijska i antifungalna svojstva i upravo on može zaštititi unutrašnjost uha od nakupljanja vode koja će preko njega lakše iscuriti van. Ušni vosak, poznat i kao cerumen ili ušna mast, proizvode ceruminalne žlijezde koje nalazimo u prolazu između vanjskog i unutarnjeg uha. Ušni vosak, osim vode, sprječava prašini i ostalim sitnim česticama prodiranje do unutarnjeg uha.
MASLINOVO ULJE ZA SPAS
Sprej ili kapi na bazi maslinova ulja koje je prošlo farmaceutske metode pročišćavanja izvrsni su u prevenciji upala vanjskog uha, a ujedno sadrže vitamin E i polifenole koji se ne gube čišćenjem, a koji djeluju antibakterijski i sprječavaju iritaciju kože. Maslinovo ulje dodatno će omogućiti lakše izbacivanje vode iz uha pa se preporučuje stavljati ga, prevencije radi, prije odlaska na kupanje, odnosno pridržavajući se uputa farmaceuta o njegovoj primjeni. Molimo vas, nikako ne stavljajte domaće maslinovo ulje u uši jer ono nije sterilno!