KAKO ČUJEMO?
Uši su prekrasan instrument sastavljen od vrlo delikatnih dijelova koji prenose zvučne valove mozgu. Ušne dlačice u unutarnjem uhu igraju možda čak i najbitniju ulogu jer direktno stimuliraju slušni živac koji prenosi impulse do mozga, a mozak potom te zvučne signale pretvara u zvuk koji čujemo. No, kada se te sitne dlačice oštete zbog buke i zbog izlaganja preglasnom zvuku, zvučni živac ne dobiva dovoljno jak podražaj i tada mozak ne dobiva dovoljno jasan zvučni signal – tako nastaje gluhoća, odnosno zato slabije čujemo.
U slučajevima kada se uši i te dlačice unutarnjeg uha često ili redovito izlažu buci, one, mogli bismo reći, umiru i s obzirom da se ne mogu nadomjestiti, rezultat je trajan gubitak sluha.
IZLAGANJE BUCI JE POPUT HODANJA CESTOM ZAVEZANIH OČIJU
Dan danas se izlaganje buci smatra nečime što pogađa ljude u tvornicama, na gradilištima ili u prometu, ali to nije tako. Dapače, zakoni o zaštiti na radu i vlastita odgovornost su osvijestili među ljudima koji su profesionalno izloženi buci važnost upotrebe zaštitnih pomagala, no daleko veći i rastući problem su slušalice i preglasna glazba u klubovima ili na koncertima. Bukom se podrazumijeva sve od osamdeset i pet do devedeset decibela, kroz vremenski period od osam sati.
Neprekidno osmosatno izlaganje buci od cca 120 decibela će uzrokovati postepen i trajan gubitak sluha. No, čak i da ste pola tog vremena izloženi buci, a kasnije primjerice odete u glasni kafić ili lokal i boravite tamo nekoliko sati, tada se ukupna izloženost buci zbraja i direktno pridonosi gubitku kvalitete sluha.
KAKO ZAŠTITITI SLUH?
Čepići za uši od pjene, silikona ili voska, zaštitne slušalice mogu smanjiti vrijeme izlaganja buci kojom izlažemo naše uši. Kod kupovine kućanskih aparata kao što su usisavač, perilica suđa, bušilice, pile i slično, obratite pozornost na oznaku decibela (dB) na pakiranu uređaja i zaštitite svoje uši tijekom njihove upotrebe ukoliko prelaze osamdesetak decibela. Podrazumijeva se da te aparate ne koristite često niti dugo pa je rizik manji, no svejedno postoji.
Na kraju, gubitak sluha je dio procesa starenja svakoga od nas, a mi se sami moramo brinuti i zaštiti kod kuće i na poslu od prekomjerne buke.