U obradi goleme količine informacija iz svijeta koji ih okružuje djeca koriste sluh. Sluh im pomaže u učenju jezika i u stimulaciji razvoja mozga pa je zato potrebno provjeriti djetetov sluh nedugo nakon rođenja.
Nakon inicijalnog pregleda sluha, liječnik bi trebao tijekom svakog redovnog pregleda provjeriti bebin sluh. Unutarnje uho potpuno se razvije nakon otprilike dvadeset tjedana trudnoće – bebe se rađaju sa sasvim razvijenim sluhom, što znači da vas vaša beba čuje i da kontinuirano uči čim se rodi. Bebe osluškuju svaki zvuk, a posebice zvukove visokoga tona jer im je srednje uho puno tekućine i to im djelomice ometa pravilan sluh – no to je sasvim normalno. Bebe reagiraju na poznate zvukove, posebice govor roditelja i ljudi koji su stalno uz njih, a na pojavu iznenadnih zvukova trgnut će se.
Osjetljivije bebe jače će reagirati na zvukove, dok mirnije ne moraju pokazati preveliku fizičku reakciju. Bebe se nauče na mamin glas još dok su u trbuhu pa zato najbolje reagiraju upravo na majčin glas.
BEBE VOLE POZNATE ZVUKOVE
Oko drugog mjeseca, većina će se beba smiriti uz poznate im zvukove, a nemojte se bojati ako s vremena na vrijeme gledaju u drugu stranu dok im pričate. Posjetite liječnika ako vam se čini da beba ne odgovara na vaš glas ili ako se ne iznenadi ili trgne kod nenadanog zvuka u neposrednoj blizini.
BRBLJAJTE S DJETETOM I IGRAJTE SE
S četiri mjeseca bebe počinju tražiti izvor zvuka i nemojte se čuditi ako već tada počinju pratiti pokrete vaših usta, s pola godine već će pokušati imitirati zvukove, dok će s osam mjeseci brbljati i odgovarati na promjene u vašemu glasu. Brbljajte i proizvodite zvukove zajedno s njima. To je sve divna i edukativna igra.
S prvim rođendanom djeca počinju izgovarati riječi i reagirati, odnosno odgovarati kada ih se pozove imenom. Iako se djeca rode s razvijenim sluhom, dijelovi mozga odgovorni za kompleksnije zvukove iz okoline i njihovo razumijevanje nastavljaju se razvijati do dvanaeste godine života!
MALOJ DJECI, BAŠ KAO I ODRASLIMA, SMETA BUKA
Da biste svojemu djetetu osigurali što bolji sluh, nemojte mu ništa gurati u uho, uključujući štapiće za uši, i zaštite ih od buke, posebice glasnih zvukova koji traju. Ako je glazba oko vas i djeteta toliko glasna da se ne može normalno razgovarati, to znači da je zvuk preglasan i da bi ga trebalo odmah utišati. S druge strane, s djetetom slušajte omiljenu i istražujte novu glazbu preko zvučnika, pjevajte i igrajte se zajedno jer im to pomaže u razvoju.
Pričajte s djetetom i čitajte mu. Čak i kada su novorođenčad, djeca slušaju i uče vaš glas, naglasak, govor i pjevanje – to im sve dodatno stimulira razvoj i funkcije mozga.