Davor Bučević, prof.mr.oec., profesor kemije i biologije/magistar ekonomije, ravnatelj O.Š. Bol Split
DRAGI DAVORE, MOLIMO UKRATKO NAM SE PREDSTAVITE.
Dijabetes sam dobio sa 6 godina života, 1970.g, profesor sam kemije i biologije/magistar ekonomije, ravnatelj O.Š. Bol u Splitu. Otac sam troje djece, djeda dvoje unučadi i suprug jedne žene…
MOLIMO USPOREDITE KVALITETU ŽIVOTA S DIJABETESOM PRIJE 30 GODINA I DANAS.
Danas osobi sa dijabetesom neusporedivo je lakše kontrolirati i trenutno i dugoročne vrijednosti šećera u krvi. Kada sam ja dobio dijabetes prije 50 godina postojali su inzulini dobiveni iz gušterača goveda i svinja. Inzulini koje ste davali jednom ili dva puta dnevno u metalno-staklenim špricama koje ste morali prokuhavati prije upotrebe, a vrijednost šećera u krvi mogli ste izmjeriti samo u dispanzerima za dijabetes ili bolnicama.
Danas koristimo humane inzuline dobivene genetskim inženjeringom, inzulinske pumpe, test trake ili beskrvne kontinuirane čitače vrijednosti ŠUK-a poput FreeStyle Libre sustava, kojim možete odmah vidjeti tijek vrijednosti GUK-a u zadnjih 8h ali i još važnije, trenutni trend kretanja vrijednosti što je iznimno važno za našu ispravnu reakciju u svakom trenutku.
Naravno, osobnog sam mišljenja, kako dijabetes nikome nije izgovor za postizanje svih željenih uspjeha koje kao ljudi želimo i imamo. Na obiteljskom, profesionalnom i osobnom polju.
Dokazuju to mnoge osobe iz Hrvatske kao i cijelog svijeta koji uz dijabetes ostvaruju puni život. Mi u Hrvatskoj imamo kao primjer i Nenada Šimunka iz Čakovca koji je jedina osoba sa dijabetesom na svijetu koja je trostruki Ironman (11,4 km trčanja, 549km bicikla i 126,6 km trčanja), kao i mnogih drugih sportaša, glumaca, umjetnika…
ŠTO JE PO VAMA NAJVAŽNIJE, O ČEMU OSOBE S DIJABETESOM TREBAJU NAJVIŠE VODITI RAČUNA?
Trebaju biti svakodnevno motivirani za provedbu pravilnije prehrane, tjelesne aktivnosti, a tek onda i propisane terapije, jer ako ne provodite prva 3 uvjeta možemo uzeti i „100 litara inzulina“ nećemo se uspješno regulirati.
KOJA POMAGALA OLAKŠAVAJU ŽIVOT OSOBAMA S DIJABETESOM I KAKO?
Sva ona koja nam omogućuju praćenje trenutne vrijednosti „šećera u krvi“ na koje možemo reagirati odmah i time ne dozvoliti dugo zadržavanje visokih šećera. Nekada je to teško i ne uspijeva nam svaki dan. Utječe na to, osim prehrane, i stres, a kažu i nekad meteorološki uvjeti. No, ako se ne trudimo svaki dan ispočetka, dugoročno utječemo na budućnost našeg života i stanja za 10 ili 40 godina.
Iako živim sad će 51 godina s dijabetesom i dugo nije bilo mogućnosti samokontrola kao danas, bio bih presretan da sam ovakve mogućnosti terapija koje postoje danas imao puno ranije. Zato sam uvjeren kako svi koji danas dobiju dijabetes ili s njim žive tek nekoliko godina mogu svoj život proživjeti bez ikakvih ozbiljnih komplikacija uzrokovanih time što imaju dijabetes.
Možda će za samo par godina i mjerači i pumpe biti ujedinjeni, te će sami mjeriti i izlučivati inzuline kao male gušterače koje ćemo kao danas nositi poput mobitela ili pumpi za pasom.
KOJE SU POPRATNE ZDRAVSTVENE TEGOBE OSOBA S DIJABETESOM I KAKO IH UBLAŽITI?
Znaju se danas posljedice nereguliranog dijabetesa, zato nikada nije kasno povećati osobnu motivaciju za boljom svakodnevnom samokontrolom. Medicinski postupci danas svakako će pomoći u tome, bilo preventivni bilo kurativni. Danas se npr. invazivnom radilogijom može proći kroz sužene ili začepljene krvne žile nogu od prepone do palca i time vratiti prokrvljenost krvnoj žili i time cijeloj nozi.
MOGU LI OSOBE S DIJABETESOM VODITI FIZIČKI AKTIVAN ŽIVOT I KAKO?
Apsolutno, ako spomenuti Nenad Šimunko može napraviti onakvu fizički napor, onda se svatko može baviti rekreativno ili profesionalno sportom. Ne morate trčati ili aktivno igrati košarku. Svoju fizičku aktivnost ćete odabrati prema vašim sklonostima i dobi.
No, svako može svaki dan barem pola ili sat vremena prošetati, mi u Splitu po Marjanu, oni u Zagrebu po Maksimiru, u Osijeku uz Dravu i tako u svim gradovima i mjestima u Hrvatskoj. Nema izgovora. Kupite psa ili barem prošetajte „ogrlicu“ koja vam na izlaznim vratima stoji kao podsjetnik.
KAKVE KORISTI OD FREESTYLE LIBRE POMAGALA DOBIVAJU OSOBE S DIJABETESOM TIP 2?
Koristi su kao i za one sa tipom 1 ogromne, jer imaju trenutni uvid u stanje šećera u krvi i trendove njegovog trenutne vrijednosti. Jesu li stabilni ili idu prema gore ili još gore prema dolje u hipoglikemiju. Bolje je mjesečno ulagati u svoje zdravlje sadašnje kao i buduće, nego što često radimo u nepotrebne nam stvari.
Ulaganje u sebe važnije je od ulaganja u novi komad robe, namještaja ili našeg limenog ljubimca, a kući već imamo sasvim pristojne komade istog.