PAZITE SA SLUŠANJEM GLAZBE
Nemojte pojačavati glazbu preko slušalica do visoke razine da biste umanjili ”smetnje” iz okoliša. Ne možete li čuti zvukove oko sebe, to znači da ste već pretjerali i da je to što slušate preglasno. Ako osoba pored vas može čuti što slušate, tada je također preglasna glazba s vašeg mp3 uređaja. Savjetovali bismo vam da kod kupovine slušalica dajete prednost onima koje ne idu u ušni kanal već preko ušiju jer su prve posebno opasne za sluh.
Birajte slušalice koje imaju tzv. noise cancellingopciju, tj. slušalice koje uklanjaju vanjsku buku bez da vi morate povisivati razinu zvuka. Zapamtite, čak i glasna glazba koja dolazi iz zvučnika može oštetiti vaš sluh. Probajte se pridržavati pravila 60/60 – ono dopušta slušanje zvuka na ne više od šezdeset posto i ne više od šezdeset minuta dnevno. Upamtite: ušima treba bar šesnaest sati pauze nakon dva sata boravka na mjestu gdje je zvuk bio 100 decibela.
PRESTANITE KORISTITI ŠTAPIĆE ZA UŠI
Puno ljudi, možda čak i vi koji ovo čitate, voli koristiti štapiće za uši da bi uklonili višak voska iz njih, no svaki liječnik će vas od toga u hipu odgovoriti. Uši su organi koji se sami čiste, a prirodni vosak ih štiti od opasnih mikroorganizama, prašine i štetnih čestica. Uz to, guranjem štapića u uho možete oštetiti bubnjić i dublje zagurati vosak u uho, što pobija samu svrhu štapića.
Imate li previše voska u ušima, nježno ga uklonite iz vanjskog ušnog kanala mokrim ručnikom ili upotrijebite neku od bezreceptnih tekućina iz ljekarne na bazi ulja da biste uklonili višak voska. Ustvari, jedino što smijete gurati u ušni kanal, ali i tada vrlo oprezno, nježno i prema uputama su čepići za uši.
ODRŽAVAJTE UŠI SUHIMA
Voda, odnosno vlaga nije nikada dobra, a u ovom kontekstu znači razvoj bakterija u toplom i vlažnom okruženju ušnih struktura i kanala. To direktno znači infekcije uha, a znamo da upale uha mogu dovesti do gubitka sluha. Nakon svakog kupanja, tuširanja ili plivanja nježno ručnikom osušite uši, a možete i nagnuti glavu u stranu i lagano potegnuti ušnu resicu da bi sva voda istekla iz ušnog kanala. Dodatno se zaštitite specijalnim čepićima za plivanje koji će odlično spriječiti ulazak morske ili slatke vode u uši, to je najjednostavniji oblik prevencije plivačkog uha.