Brojna zanimanja sa sobom nose rizik od oštećenja sluha. Doznajte koja su to zanimanja i kako se može zaštititi sluh od oštećenja.
Zaštita od buke koristi se da bi se smanjila buka koja dopire do ušiju i time smanjio rizik od oštećenja sluha radnika koji su izloženi visokoj i prolongiranoj buci na radnome mjestu. Učinkovitost zaštitnih pomagala itekako pomaže u očuvanju sluha, ali je nerijetko limitirana ili nedovoljno zastupljena na radnim mjestima, što zbog nemara zaposlenika, što zbog nemara poslodavaca.
Zakon o zaštiti na radu čuva od štetnih frekvencija
Hrvatski Zakon o zaštiti na radu jasno propisuje situacije, točnije ”zone u kojima je obvezno nošenje štitnika za uši”. Izvori buke u pogonskim uvjetima obično su strojevi, odnosno njihovi dijelovi (prijenosni mehanizmi, ležajevi i slično), uređaji, alati i naprave. Nadalje, na radnome mjestu možemo biti izloženi izvorima buke kao što su plamenici, ventilacijski sustavi te buka vozila. Lupanje metala po metalu, ručno ili strojno, kompresori, strojevi za obradu drva, tkalački strojevi, plamenici, a naročito brusilice vrlo su opasni za sluh jer proizvode zvukove u frekvencijskom području u kojemu je uho najosjetljivije.
S rizikom od gubitka sluha ne treba se kockati
Nepovratno oštećenje sluha u nekim se radnim sredinama događa postupno, odnosno kod svakog ponovnog izlaganja buci, no kod nekih frekvencija kao što su eksplozija, pucanj iz oružja, neposredna blizina vatrometa, oštećenje može biti trenutačno i – ponavljamo – nepovratno. Rizik od oštećenja ili gubitka sluha procjenjuje se po osobnom ukupnom dnevnom i/ili tjednom radnom vremenu koje se provede pod bukom. Primjerice, maksimalno izlaganje buci od 85 decibela je osam sati, a za svaka tri decibela više to vrijeme dopuštenog izlaganja buci smanjuje se za pola. Dakle, četiri sata izlaganja buci od 88 db, dva sata izlaganja buci od 91 db, jedan sat na 94 db i tako dalje…
Buka oštećuje cijelo tijelo
Buka ne djeluje samo na sluh, ona oštećuje neurovegetativni i endokrini sustav, što može dovesti do porasta napetosti, razdražljivosti, povišenja krvnog tlaka i sve sporijeg rada probavnog trakta, umora i pospanosti, a može izazvati i smetnje u spavanju. Nuspojave ovise o pojedincu, a uz svaku od njih dolazi do neminovnog oštećenja sluha.
Izolacija je ključ za bolju produktivnost
Osim osobne zaštite od buke u vidu zaštitne vate, čepića za uši, slušalica i ušnih štitnika koji će svi redom smanjivati štetne decibele i time prolongirati dopuštenu izloženost buci, postoji još nekoliko oblika zaštitnih mjera koje uključuju – vremensko ograničenje rada uz bučne strojeve, veći broj stanki tijekom rada, automatizaciju i robotizaciju postrojenja, biranje tehnološki naprednijih strojeva koji su sve češće tiši tijekom rada, bolju izolaciju radnih mjesta i izvora buke. U zaštiti od buke na radu najčešće se primjenjuje nekoliko različitih mjera. U konačnici, svakom se pojedincu preporučuje i da se sam pobrine za kvalitetu i vrstu zaštite od buke.